Poznajemy zawody - 16-20.03

Propozycje zadań do pracy w domu.

W dniach 16-20.03 miał być realizowany temat "Poznajemy zawody".

Szanowni Rodzice,

w związku z sytuacją zagrożenia koronawirusem  w naszym kraju szkoła i przedszkole pozostają zamknięte, dlatego też nie możemy realizować zaplanowanych treści prowadząc zajęcia w przedszkolu. Mimo to  przygotowałyśmy dla naszych wychowanków materiały, które można wykorzystać w pracy z dzieckiem w domu. Będą to różnego rodzaju zagadki, karty pracy, piosenki i propozycje prac plastycznych. Mamy nadzieję, że materiały przygotowane przez nas okażą się interesujące i zachęcą państwa do ciekawego i twórczego spędzania z dzieckiem czasu.

W minionym tygodniu zamierzałyśmy przeprowadzić zajęcia o tematyce: POZNAJEMY ZAWODY.

Życzymy dużo zdrowia oraz opieki Matki Bożej w tym ciężkim dla nas wszystkich czasie.

Do pobrania - wersja PDF

1. W przedszkolu zajęcia rozpoczęłyby się od powitalnej zabawy „Witam wszystkich, którzy w przyszłości chcą zostać…” i wymieniamy nazwy różnych zawodów, natomiast dzieci, których dotyczy zdanie, machają na powitanie. Następnie zapoznajemy je z tematem zajęć.

Punktem wyjścia dla Państwa może być rozmowa na temat tego, czy dzieci wiedzą, czym zajmują się Państwo w swojej pracy i czy potrafią nazwać zawód, jaki wykonujecie. Po krótkiej pogadance możemy zadawać dzieciom zagadki dotyczące różnych zawodów – zadaniem dzieci jest odgadnięcie, o jakim zawodzie jest mowa.

Oto kilka propozycji zagadek:

1. W biały fartuchu ze słuchawkami. Zajmuje się fachowo chorymi zwierzętami (WETERYNARZ)
  2. Na plaży lub basenie wszystkich obserwuje. Bezpieczeństwa w wodzie uważnie pilnuje. (RATOWNIK)
  3. Jej praca potrzebna zawsze i wszędzie. Gdzie będzie pracować tam czysto będzie. (SPRZĄTACZKA)
  4.  Z pomocą nożyczek, szczotki i grzebienia wygląd naszych włosów czaruje i zmienia. (FRYZJER)
  5. Przyjeżdżają szybko, stawiają drabinę. Zawsze dzielnie walczą z pożarem i dymem. (STRAŻACY)
  6. Świeżutkie pieczywo w sklepie jest od rana. Jak myślisz, kto w nocy piecze je dla nas? (PIEKARZ)
  7. Chodzi z dużą torbą, trudne ma zadanie. Zajmuje się co dzień listów doręczaniem. (LISTONOSZ)
  8. Gdy wejdziesz do sklepu, ta miła osoba, spyta co chcesz i wszystko Ci poda. (SPRZEDAWCA)
  9. Gdy na skrzyżowaniu światła się zepsują, w białych rękawiczkach ruchem kierują. (POLICJANCI)

2. Wiersz „Wszyscy dla wszystkich” J. Tuwim.

Wszyscy dla wszystkich

Murarz domy buduje,
Krawiec szyje ubrania,
Ale gdzieżby co uszył,
Gdyby nie miał mieszkania?

A i murarz by przecie
Na robotę nie ruszył,
Gdyby krawiec mu spodni
I fartucha nie uszył.

Piekarz musi mieć buty,
Więc do szewca iść trzeba,
No, a gdyby nie piekarz,
Toby szewc nie miał chleba.

Tak dla wspólnej korzyści
I dla dobra wspólnego
Wszyscy muszą pracować,
Mój maleńki kolego
.

Po przeczytaniu wiersza możecie porozmawiać o tym, o czym jest wiersz. O jakich zawodach mówi wiersz? Warto przy tym zwrócić uwagę dzieciom, że wszystkie zawody są potrzebne i nie można mówić, że jeden zawód jest bardziej a inny mniej ważny.

3.Można dzieciom włączyć piosenkę o zawodach oto link: https://www.youtube.com/watch?v=u_2RTNZvFrc

4. Poniżej zamieszczam karty pracy, które można wydrukować dzieciom by rozwiązywały w wolnej chwili. Ponadto zachęcam aby dzieci w miarę możliwości wycinały nożyczkami, rysowały i kolorowały – musimy ćwiczyć prawidłowy chwyt.

5. Gra memory. Można wydrukować poniższe zawody dwa razy i zadaniem dzieci jest poszukiwanie par. Super zabawa można grać całą rodziną.

6. Praca plastyczna zadaniem dzieci jest próba narysowania - KIM BĘDĘ W PRZYSZŁOŚCI. A następnie muszą opowiedzieć o tym, co narysowali oraz opowiedzieć, dlaczego wybrali właśnie ten zawód.

7. Dla ruchu proponuję zabawę przy muzyce „Taniec przyklejaniec”. Do zabawy niezbędne są minimum 2 osoby, dlatego zachęcam do wspólnej zabawy z dzieckiem. Podczas muzyki usłyszymy, które części ciała przyklejają się do siebie i tak np. jeśli przyklejają się ręce to nasze ręce przyklejają się i tańczymy, następnie przyklejamy do siebie łokcie, brzuchy i plecy. Życzę miłej zabawy.

Link do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=bkEHK47buMY

8. Ćwiczenie grafomotoryczne: