przedszkole sióstr stryków

Aniołki Dzieciątka Jezus

Katecheza

Dla ducha

swieta

Kontakt

Przedszkole Sióstr Służebniczek w Strykowie

ul. Warszawska 46

95-010 Stryków

tel. 42 719 80 93

e-mail:
strykow@przedszkolesluzebniczek.pl

nr konta:
73 8785 0002 2001 0001 0067 0003

aniol ikoAniołki Dzieciątka Jezus slonca1Boże Słoneczka logo promyki2Promyczki Jezusowe

Nauczanie zdalne - czwartek 27.01.2022

Nauczanie zdalne - czwartek 27.01.2022r. TEATR CIENI

 

1. „Masaż na dobry humor” – powitanie z dzieckiem – dziecko wraz z rodzicem siedzi na dywanie. Rodzic wypowiada tekst i wykonuje odpowiednie gesty, które dziecko naśladuje: 

Żeby było nam wesoło – masujemy swoje czoło. 
Raz i dwa, raz i dwa – każdy ładne czoło ma. 
Potem oczy, pod oczami i pod nosem, pod wargami. 
Język w górę raz i dwa – ładny język każdy ma. 
Tu jest głowa, a tu uszy – trzeba swoje uszy ruszyć. 
Raz i dwa, raz i dwa – dwoje uszu każdy ma. 
Powiedz: mama, tata, lala, i zaśpiewaj: la-la-la-la. 
Otwórz buzię, zamknij buzię, pokaż wszystkim oczy duże. 
Pogłaszcz główkę ładną swoją i policzki, brodę, czoło. 
Poszczyp lekko całą twarz i już dobry humor masz

2. „Miejsca w teatrze” – oglądanie filmu i pogadanka na temat filmu – dziecko wraz z rodzicem ogląda film. Następnie dorosły rozmawia z dzieckiem na temat filmu: 

  • Co robił tata w teatrze? 
  • W jaki sposób szukał miejsca? 
  • Skąd wiemy jakie miejsce mamy zająć w teatrze? 
  • Jak szukać swojego miejsca? 

Film edukacyjny „Moni i Uszko. Bon ton w teatrze. Odcinek 3: Bez biletu ani rusz” do zabawy „Miejsce w teatrze” https://www.youtube.com/watch?v=-kKVBOWkmm0

3. „Na swoje miejsce” – zabawa ruchowa – rodzic wyznacza dziecku miejsce np. na krześle, łóżku, dywanie. Dziecko porusza się po pokoju w rytmie piosenki „Chmurkowy teatr Fruzi”. Na przerwę w muzyce siada w wyznaczonym miejscu. Zabawę prowadzimy 3-4-krotnie. 

https://www.youtube.com/watch?v=1Buj3_gRvKQ – piosenka „Chmurkowy teatr Fruzi”

4. „Gdzie jest moje miejsce?” – zapoznanie z wyglądem biletu do teatru https://kultura.trojmiasto.pl/Zmysly-spektakl-dla-najnajow-1-5-lat-imp486311.html#fb_id:0,pozycja:0  – rodzic pokazuje dziecku emblemat biletu i rozmawia z nimi o informacjach na nim zawartych: nazwa teatru, data i godzina spektaklu, tytuł przedstawienia, sala, rząd i miejsce. 

5. „Jestem twoim cieniem” – zabawa ruchowa – dziecko z dorosłym dobiera się w parę  i ustalają, która osoba jako pierwsza będzie „lalką”, a która „cieniem”. Następnie „cienie” starają się wykonywać dokładnie takie same ruchy jak „lalki” np. przemieszczają się za „lalkami” w taki sam sposób/pochylają się w tą samą stronę itd. Po upływanie ok. minuty następuje zamiana ról. Zabawę możemy przeprowadzić czterokrotnie, tak, aby dziecko dwukrotnie odgrywało każdą rolę. 

6. „Teatrzyk cieni” – oglądanie teatrzyku cieni – dorosły przypomina dziecku zasady prawidłowego zachowania się w teatrze. Następnie prezentuje krótką inscenizację według własnego pomysłu z użyciem kilku rekwizytów/lalek.

https://tuptuptup.org.pl/morski-teatrzyk-cieni/ – szablony do druku do teatrzyku cieni 

https://www.edziecko.pl/czas_wolny/7,79324,21525667,zrobmy-to-razem-teatrzyk-cieni-szablony-do-pobrania.html – szablony do druku do teatrzyku cieni 

https://www.ciuciubabka.net/2017/03/legenda-o-smoku-wawelskim-teatrzyk-cieni.html – szablony do druku do teatrzyku cieni 

https://mojedziecikreatywnie.pl/sdm_downloads/teatrzyk-cieni-szablony-do-druku/ – szablony do druku do teatrzyku cieni 

https://polki.pl/rodzina/dziecko,zabawa-w-teatr-cieni-jak-pokazac-rozne-zwierzeta,10394631,artykul.html – zabawa w teatr cieni – jak pokazać różne zwierzęta