Sadzimy rośliny - 22.04

Środa – 22.04

Temat: Sadzimy rośliny

Do pobrania - wersja PDF - 22.04

1. Na Dzień dobry proponuję posłuchanie piosenki ,,Jestem sobie ogrodniczka”

Jestem sobie ogrodniczka,
Mam nasionek pół koszyczka.
Jedne gładkie, drugie w łatki,
A z tych nasion będą kwiatki.

Ref:
Kwiatki, bratki i stokrotki
Dla Malwinki, dla Dorotki.
Kolorowe i pachnące,
Malowane słońcem.

Mam konewkę z dużym uchem
Co podlewa grządki suche.
Mam łopatkę, oraz grabki
Bo ja dbam o moje kwiatki.

Ref:
Kwiatki, bratki i stokrotki
Dla Malinki, dla Dorotki.
Kolorowe i pachnące,
Malowane słońcem.

Po wysłuchaniu piosenki możecie Państwo porozmawiać z dzieckiem zdając pytania np.

• czym jest piosenka
  • w jaki sposób ogrodniczka dba o swoje kwiatki
  • jakich narzędzi używa ogrodniczka w swojej pracy
  • jaki jest charakter piosenki itp.

2.Kwiaty ogrodowe – ćwiczenia pamięciowe

Ułóżcie na stole obrazki przedstawiające kwiaty: hiacynty, tulipany, żonkile, narcyzy, sasanki. Dziecko przy Państwa pomocy ma za zadanie nazywać  kwiaty uprawiane w ogrodzie, podzielić ich nazwy na sylaby i policzyć ile jest rodzajów kwiatków oraz wskaz które z nich są: pierwsze, drugie, trzecie, czwarte, a które piąte.

Wykorzystując obrazki kwiatów możecie Państwo pobawić się z dziećmi w zabawę rozwijającą spostrzegawczość ,,Których kwiatków brakuje”. Poproście dziecko aby na chwileczkę odwróciła się a Państwa zadanie polega na ukryciu jednego obrazka z kwiatami. Następnie dziecko musi odgadnąć których kwitków brakuje, po czym odtwarzać początkowy układ kwiatów – dokładając odpowiednie kwiaty.

3. "Jak zbudowany jest kwiat?” i "Czego potrzebują rośliny”- szukamy odpowiedzi…

Do znalezienia przez dziecko odpowiedzi na to pytanie możecie Państwo posłużyć się ilustracja przedstawiającą budowę tulipana, bądź jeżeli goszczą w waszym wazonie kwiatki wykorzystać do tego żywy okaz.

Skoro wiemy już jak zbudowany jest kwiat zastanówmy się czego  potrzebują kwiatom i innym rośliną  aby mogły rosnąć?

Uzupełnienie poniższej kary powinno być pomocne w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie.

4. "Sadzenie roślinki”- historyjka obrazkowa

Zdanie dzieci polega na wycięciu poszczególnych obrazków, a następnie ułożeniu ich w odpowiedniej kolejności i przyklejenie na kartkę.

5. Na rabatce – zajęcia matematyczne.

Nadeszła pora żebyście to Wy Słoneczka zasadzili troszkę kwiatków na swoich rabatkach.(rabatka to pas ziemi który obsadzony jest kwiatami i ozdobnymi roślinami) Do wykonania tego zadania będą Wam potrzebne trzy wąskie prostokąty które będą rabatkami oraz kolorowe wycięte kwiatki w trzech rozmiarach( małe-8 szt., średnie -6 szt. i duże- 9 szt.) możecie wyciąć je  z kolorowego papieru bądź wykorzystać te znajdujące się poniżej.

Na początek rozłóżcie przed sobą wasze rabatki ( prostokąty)i kwiatki następnie „sadźcie” je zgodnie z instrukcją:

-  na pierwszej rabatce wszystkie kwiatki czerwone, na drugiej fioletowe, a na trzeciej  kwitki w kolorze niebieskim.

Przeliczcie sobie kwiatki i powiedzcie ile kwiatków danego koloru rośnie na  pierwszej, drugiej i trzeciej rabatce.

Po przeliczeniu odłóżcie proszę kwiatki na boki i zasądźcie je ponownie :

-na pierwszej rabatce ułóżcie wszystkie kwiatki duże, na drugiej wszystkie kwiatki średnie, zaś trzeciej rabatce niech zagoszczą kwiatki małe. Przeliczcie je i powiedzcie ile kwitków danej wielkości zasadziliście na swoich rabatkach.

Następnie ułóżcie:

• na pierwszej rabatce 6 kwiatków
  • na drugiej rabatce 4 kwiatków
  • na trzeciej rabatce 3 kwitki

Powiedzcie, proszę, jakiego koloru kwiatki zasadziliście na swoich rabatkach

Na koniec tej zabawy możecie zasadzić kwiatki według waszego pomysłu.

Po wykonaniu tych zadań, myślę, że zasługujecie na Medal… małego ogrodnika.

6. A teraz zapraszam Was na wyprawę do pięknego ogrodu, po którym oprowadzi Was "Skrzat Borówka” miłego oglądania.

7. "Kolorowy bukiet”- praca plastyczna. Wykorzystując kolorowe sylwety kwiatków z matematycznej zabawy możecie stworzyć piękny bukiet. Narysujcie bądź namalujcie  farbami łodygi i listki na koniec przyklejamy kwiatki.

8.Karta pracy dla niezmęczonych wykonywaniem dzisiejszych zadań.