Literka H - 12.04.2021

Literka ,,H”-12.04.2020

Do pobrania - plik PDF.

Dziś już kolejna literka wskakuje do naszego pociągu literowego i jest to ,, H, h”.

Zapamiętaj!

Gdy ktoś zapyta powiedz tak:

Litera to jest pisma znak.

Literę widzę i piszę,

Głoskę wymawiam i słyszę

1.Na początek proponuję zabawę z imieniem
Poproszę aby dziecko podzieliło swoje imię na sylaby i na głoski.

Teraz zabawa połączona z ruchem ,,Na jaką głoskę.
Dziecko biega po pokoju przy dowolnej muzyce. Podczas przerwy (wyciszenie muzyki) zatrzymuje się i słucha, jaką głoskę wypowiada rodzic . Gdy usłyszy głoskę która jest w imieniu dziecka wykonuje podskoki .

2 ,,Szukam swojego imienia”- zabawa rozwijająca spostrzegawczość. Rodzic przygotowuje małe karteczki z imionami domowników i rozkłada je na podłodze (dywanie) .Dziecko wyszukuje kartonik ze swoim imieniem. Następnie rodzic rozcina kartonik z imieniem dziecka i prosi aby dziecko ułożyło swoje imię.

3.Zabawy i ćwiczenia z literka h.

Warto poinformować dziecko o literze ch, która brzmi tak samo jednak jest różnica w pisowni.

indeks

• Dzielenie słowo hak na sylaby i na głoski, następnie określenie ilość sylab i głosek .
  • Warto zapytać dziecko co słyszy na początku słowa hak?
  • Gzie ukryło się głoska ,,H”- podawanie przykładowych słów rozpoczynających się głoską h( hulajnoga, hamak, homar….) mających ją w środku ( echo, rachunek, marchewka…) oraz na końcu ( dach, groch, pech..)

Budowanie schematu słowa hak

Na początku tego zadania dziecko dzieli słowo ,, hak” i ,,Hubert” na sylaby i na głoski. Następnie liczy ile w słowie ,, hak ‘’i ,,Hubert” jest sylab i ile głosek- wyróżnia pierwszą głoskę.

Kolejnym krokiem jest ułożenie prze dziecko tyle np.: guzików, kartoników bądź kredek ile głosek ma słowo ,, hak” i ,,Hubert” .

Podczas wypowiadania danej głoski dziecko dotykało palcem kartonik z odpowiednią literą .

Warto przypomnieć dziecku że kartonikami, guzikami w kolorze czerwonym zaznaczamy samogłoski zaś na niebiesko zaznaczamy spółgłoski.

Nowo poznana literka jest spółgłoską.

4. Zapraszam teraz na spotkanie z literką H.

5. Wyklejanka plasteliną w ulubionym kolorze dziecka.

• Dla dzieci 6 letnich
    BeztytuuBeztytuu 1

• Dla dzieci 5 letnich

jpg