Co to za urządzenia? - 17.11.2020

DZIEŃ 2: 17 listopad 2020r

Temat: Co to za urządzenia?

do pobrania - wersja pdf 17.11.2020

1. Dziś zajęcia proponuję rozpocząć od zagadek słuchowych. Proszę włączyć nagranie a dziecko ma za zadanie odgadnąć, co to może być.

1. Teraz zapraszam do zabawy w skojarzenia. Przydatna będzie plansza, na której umieszczone są różne urządzenia elektryczne. Proszę jednak nie pokazywać jej od razu dzieciom.

Proszę w pierwszej kolejności wymienić nazwy tych przedmiotów (nie pokazujemy ich), a zadaniem dziecka będzie próba określenia, co te przedmioty łączy.

Kiedy dziecko udzieli odpowiedzi można pokazać planszę z urządzeniami elektrycznymi. Teraz można poprosić dziecko o nazwanie tych urządzeń, a następnie  podzielenie nazwy na sylaby, oraz wskazanie pierwszej głoski w wyrazie.

3. Teraz proszę o przeczytanie dziecku wiersza Danuty Graj pt. „Król i jego elektryczni słudzy”.

"Król i jego elektryczni słudzy"
W dzisiejszym świecie
jak król żyć mogę -
odkurzacz czyści
moją podłogę,
zmywarka myje
za mnie talerze,
pralka mi brudne
ubrania pierze,
toster mi grzanki
przypieka smacznie,
a na mój rozkaz
radio grać zacznie.

Lecz, gdy brak prądu
- przyznaję z bólem -
zaraz przestaję
być wielkim królem.

Rozmowa z dzieckiem na temat wysłuchanego wiersza. Pytania do wiersza:

- o czym jest mowa w wierszu?

- jakie urządzenia występowały w wierszu?

-  do czego służą poszczególne urządzenia elektryczne?

4. A jakie urządzenia elektryczne występują w waszym domy? Rozejrzyjcie się dokładnie i wymieńcie ich nazwy. A dla odpoczynku zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku , dzięki któremu sprawdzicie czy dobrze odgadliście do czego służą poszczególne urządzenia.

5. Po obejrzeniu filmiku zapraszam do pokolorowania karty pracy.

6. Poniżej zamieszczam 3 karty pracy z literką „K”, którą wczoraj poznaliśmy. Karta 1 i 2 jest przeznaczona dla dzieci 5- letnich, zaś karta nr 3 dla dzieci 6- letnich.

ŻYCZĘ MIŁEJ PRACY!!!

KARTA PRACY NR 1:

KARTA PRACY NR 2:

KARTA PRACY NR 3:

Dziś na tym kończymy zajęcia, ale skoro mówimy o urządzeniach elektrycznych to zapraszam chętne dzieci do pomocy rodzicom

i może ktoś z was będzie chętny do poodkurzania :)